Zajęcia z wychowawcą - klasa 7c - 19.05.20r.

Dzień dobry.

Temat:  Dostrzegamy walory przyrody i turystyki Świnoujścia.


Świnoujście od lat pozostaje nadbałtyckim hitem z wyróżnianą Błękitną Flagą piękną plażą i okalającymi ją wyjątkowo ciepłymi wodami Morza Bałtyckiego. W najszerszym miejscu ma ona nawet 130 metrów, jest więc najrozleglejsza na całym polskim wybrzeżu. W najbardziej wysuniętym na zachód mieście nadbałtyckim dzień jest latem o godzinę dłuższy niż w Polsce południowej.

Świnoujście – historia uzdrowiska

Klimatyczne walory Świnoujścia jako uzdrowiska doceniono w 1826 roku i rozpoczęto tu budowę pierwszego domu zdrojowego. Powstał także park projektu dyrektora berlińskich ogrodów królewskich, promenada, teatr oraz stadion z organizowanymi międzynarodowymi wyścigami konnymi. Świnoujście połączono koleją ze stolicą Niemiec i specjalnie dla odwiedzających miasto turystów otwarto lotnisko. W 1934 roku niemiecka rada miejska nadała honorowe obywatelstwo Adolfowi Hitlerowi. W 1947 roku podobne zaszczyty spłynęły na Bieruta i Gomułkę.


Świnoujście – atrakcje

Będąc w Świnoujściu, należy przejść się dziewiętnastowiecznym Parkiem Zdrojowym, pomiędzy promenadą a śródmieściem z ciekawym układem urbanistycznym, zobaczyć zabytkowe budowle portowe, kapitanat, dawną stocznię, dom szachulcowy, schron oraz piękne kościoły. Co warto zobaczyć w Świnoujściu?
  • Latarnię morską, zwaną Królową jasności, najwyższą w Polsce (68 metrów) i najwyższą ceglaną latarnię na świecie, działającą od 1857 roku. Wykonano ją z cegły klinkierowej i osadzono na palach. Ruchome wydmy nie były w stanie przekrzywić jej ani przesunąć.
  • Wiatrak Stawa Młyny, symbol miasta i znak nawigacyjny, gdzie marynarze przybywali zażywać okładów z prozdrowotnego błota (według legendy odmłodziły jednego z rybaków). W pobliżu zobaczymy Falochron Zachodni.
  • Promenadę (z darmowym bezprzewodowym internetem!), dwunastokilometrową, od dzielnicy uzdrowiskowej Świnoujścia aż do granicy z Niemcami. Jest tu ścieżka rowerowa do uzdrowisk u naszych zachodnich sąsiadów. Długi deptak to miejsce spacerów, z eleganckimi sklepami, restauracjami, kawiarniami, kasynem, fontanną czy muszlą koncertową.
  • Fontannę z 2015 roku, która upamiętnia 250-lecie nadania Świnoujściu praw miejskich. Stalowa kula o średnicy dwóch metrów jest podświetlana i zatopiona częściowo w wodzie, a burty wykonano z granitu.
  • Basen U-bootów na wyspie Karsibór, służący obecnie jedynie wędkarzom.
  • Oceanarium, w którym zobaczyć można takich przedstawicieli podwodnego świata, jak rekiny, piranie, mureny, płaszczki, rozgwiazdy, skrzydlice, nadymki, arwany czy ukwiały (czynne codziennie od 10 do 17).
  • Podziemne Miasto, Muzea Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda, Rybołówstwa Morskiego (dawny ratusz) lub Historii Twierdzy Świnoujście.

Świnoujście – plaże

Ewenementem plaży w Świnoujściu jest wyjątkowo ciepłe Morze Bałtyckie. Latem prądy podnoszą temperaturę wody nawet do 25-26°C. W połączeniu z dość unikalną fauną i florą, położeniem miasta na 44 wyspach (największe to zamieszkane WolinUznam i Karsibór) oraz czystą i bezpieczna plażą czyni to Świnoujście najatrakcyjniejszą letnią stolicą Polski. Piaszczysty pas corocznie poszerza się dzięki cofaniu się morskich wód, a kąpielisko jest dość płytkie.
Plażę okalają lasy sosnowe i bukowe, wydmy, a niedaleko znajduje się rezerwat ptaków z kormoranami. Jest tu sporo pomników przyrody i drzew pomnikowych, głównie cisów, dębów, lip, platanów, wiązów, sosen, jodeł. W Świnoujściu i okolicach znajdziemy liczne trasy rowerowe oraz kajakowe.
Tutejsza plaża przez wiele lat z rzędu otrzymywała prestiżowy tytuł obiektu z Błękitną Flagą. W praktyce oznacza to, że woda spełnia naprawdę najwyższe kryteria jakości, kąpielisko jest czyste i strzeżone, nie wolno wprowadzać na plażę zwierząt czy wjeżdżać pojazdami, prowadzone są również szerokie działania edukacyjne. Teren jest dodatkowo dobrze oznaczony, z toaletami, także dla osób niepełnosprawnych, śmietnikami nawet na surowce wtórne, źródłem wody pitnej i środkami pierwszej pomocy.

Świnoujście – prom

W mieście odbywa się najsłynniejsza w Polsce przeprawa promowa. Świnoujście to bowiem miejsce, które umożliwia wypłynięcie w morze ze Szczecina, głównie do Szwecji (Ystad i Trelleborg), ale i do innych skandynawskich krajów. W porcie cumują ogromne statki, jachty (w marinie jest 300 miejsc), a przy specjalnym pomoście skutery wodne. Ze Świnoujścia można udać się w rejs jednym ze statków białej floty, popływać po Morzu Bałtyckim, udać się do niemieckich letnisk, wypróbować możliwości katamaranu na trasie na niemiecką wyspę Rugię czy wodolotu do Szczecina.
Zadanie: Stwórz listę Top 10 najciekawszych miejsc w Świnoujściu.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Logopedia - ćwiczenia artykulacyjne - 20.04.20r.

Logopedia - ćwiczenia artykulacyjne - 27.05.20r.

Logopedia - rozkład materiału