Logopedia - ćwiczenia oddechowe - 20.05.20r.

Dzień dobry.

Dziś proponuję samodzielne wykonanie gwizdka. Sami się przekonajcie, ile frajdy jest z gwizdania na własnoręcznie wykonanym instrumencie.


Jak wykonać taki sprzęt:
Materiały:
  • gruby papier – u mnie tektura
  • słomka
  • nożyczki
  • czarny i czerwony marker, mazaki lub kredki
1. Z tektury wycinamy krążek wielkości około 5 cm. Można odrysować jeden krążek od drugiego lub odrysować od niewielkiego słoiczka. Na krążku tektury rysujemy kształt pingwinka: serduszko jako twarz, oczy, stopy i dla ozdoby dodajemy obwódkę.
2. Ze słomki odcinamy fragment długości około 4,5 – 5 cm. Z jednej strony słomkę spłaszczamy i ścinamy w dzióbek – to ten fragment słomki wibrując będzie wydawał dźwięk.
3. Teraz przy pomocy nożyczek i kciuka, jeszcze mocniej spłaszczamy ścięty koniec słomki.
Ściskamy i przeciągamy słomkę między kciukiem a otwartym ostrzem nożyczek tak jak wstążkę, by się zwinęła w sprężynkę. TO BARDZO WAŻNY ETAP PRZYGOTOWANIA GWIZDKA.
4. Na środku krążka, tam gdzie powinien być dziób pingwina, ostrym końcem nożyczek robimy otwór.
5. Do otworu wkładamy gwiżdżącą słomkę. I gotowe! Można brać się za gwizdanie 🙂
Aby zagwizdać bierzemy do ust ścięty koniec słomki i dmuchamy! To świetna zabawa 🙂 Koszt i czas wykonania tego gwizdka logopedycznego sprawia, że każde dziecko uczestniczące w zajęciach logopedycznych może go mieć!
Jeśli gwizdek nie chce gwizdać, należy jeszcze raz przeciągnąć zaostrzony koniec słomki między kciukiem a ostrzem nożyczek.
Oczywiście warunkiem niezbędnym gwizdania jest właściwa siła wydechu oraz domknięcie warg tak, by strumień powietrze wprawił w wibrację słomkę.
Pomysł pochodzi ze strony domologo.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Logopedia - ćwiczenia artykulacyjne - 20.04.20r.

Logopedia - ćwiczenia artykulacyjne - 27.05.20r.

Logopedia - rozkład materiału