Język polski klasa 7c- 3.04.20r.


Dzień dobry.

Dziś rozpoczynamy cykl poświęcony jednemu z największych polskich literatów - Adamowi Mickiewiczowi.

Sporo już o nim wiecie, a to za sprawą omawianych przez nas na lekcjach "Dziadów". Mam nadzieję, że jeszcze co nieco pamiętacie:-).

Ja jednak chciałabym ukazać Wam postać Mickiewicza w nieco mniej posągowy sposób. Zachęcam do przeczytania ciekawostek o życiu A. Mickiewicza. Milej lektury.

Temat: Słowa, które łączą pokolenia - inne spojrzenie na  A. Mickiewicza.

Mickiewicz to polski „wieszcz” – czy właściwie wieszcz nad wieszczami – a mimo tego, jego postać cieszy się sławą raczej dość posągową i poza tym faktem właśnie, że Mickiewicz wielkim poetą był, większość ludzi niewiele o tym poecie wie.
A szkoda, bo to postać niezwykle barwna. Zafascynowana folklorem i egzotyką, silnie zaangażowana w działalność polityczną jak i w działanie tajemniczych, enigmatycznych stowarzyszeń.

Mickiewicz to, wbrew pozorom, nie tylko poeta. Był on podróżnikiem (od tułania się po Rosji do dwuletniej podróży po Europie), jak i ojcem dwójki dzieci. Kimś, kto z jednej strony zachwycał nawet najbogatszych i najbardziej wybrednych ludzi zdolnością do literackiej improwizacji, a mimo to raz na jakiś czas doświadczał kłopotów finansowych.


Oto kilka ciekawostek z życia wieszcz:

  •   Adam Mickiewicz był samotnikiem, zwłaszcza jako dziecko.
  •  Pisarz ten był także dzieckiem kapryśnym i skłonnym do smutku – zamiast do zabawy z   rówieśnikami, skłonny był raczej do zaszycia się w kącie i płaczu.
  •  Jako dziecko sam przyznawał się, że wyczuwa w sobie predyspozycje do jasnowidzenia.
  •  Był on pisarzem pesymistycznie nastawionym do przeszłości, często pogrążonym w rozpaczy,   ze względu niepokojące przeczucia dotyczące losu jego przyjaciół.
  •  Jego dziecięce zabawy były co najmniej niecodzienne – lubować miał się on w przechadzkach po cmentarzach czy zwiedzaniu ruin. Świadkiem i tym, kto opowiedział o tego rodzaju wyczynach młodego Mickiewicza był jego brat, Franciszek Mickiewicz.
  • Skłonność tego autora do samotności miała nieco minąć w latach studenckich, kiedy Mickiewicz miał ponoć znaleźć balans pomiędzy pracą, czasem dla siebie a życiem towarzyskim.
  • Kiedy Mickiewicz miał pięć lat, spadł z dachu w wyniku czego stracił przytomność. Matka od razu poleciła go Najświętszej Panience, po czym odzyskał on przytomność. To zdarzenie zawarł w Inwokacji.
  •  Mickiewicz miał być nakłaniany, czy wręcz przymuszany do częstych religijnych praktyk przez księdza u którego przez jakiś czas mieszkał.
  • Praktyki te miały wywołać w nim niechęć do religii, co wyrazić miał wyznaniem utraty wiary w IV części „Dziadów”.
  • Mickiewicz uczęszczał do szkoły prowadzonej przez dominikanów w Nowogrodzku. Kiedy był w klasie czwartej, ksiądz Dzwonkowski, który był profesorem literatury, zadał uczniom dość trudną pracę domową. Mili oni napisać wiersz lub prozę na podany temat. Kiedy następnego dnia przeczytał wiersz Mickiewicza, podejrzewał, że pomagał mu tata, który był wtedy znany z pisania drobnych utworów. Chociaż Mickiewicz twierdził, że odrobił tę pracę sam, to i tak otrzymał karę – musiał klęczeć w kacie klasy. Ojciec chłopca zaprzeczył jakoby mu pomagał i dlatego też profesor przeprosił Mickiewicza i poradził, aby ten podążał tą drogą, bo stanie się dumą swojego kraju.
  • Polski wieszcz nie mógł pochwalić się zbyt dobrym pochodzeniem, bowiem Mickiewiczowie mieli na swoim koncie liczne procesy i awantury, zajmowali się też lichwiarstwem. Prawdopodobnie dwóch krewnych poety, zmarło w niezbyt przyjemnych okolicznościach. Przodkowie Mickiewicza upodobali sobie klientów, którzy zalegali z płatnościami i po roku zajmowali ich majątki. Mówi się także o tym, że dziadek Mickiewicza nie umiał czytać ani pisać, jednak wspaniale liczył, co sprawnie wykorzystywał w udzielaniu pożyczek na bardzo wysoki procent.
  • Adam Mickiewicz poznał swoją o 14 lat młodszą żonę – Celinę Szymanowską w Rosji, jednak wtedy interesował się bardziej jej matką, która była słynną pianistką. Jednak wkrótce po wydaniu „Pana Tadeusza” się z nią ożenił. Spotkała się ona z wielką niechęcią ze strony środowiska polskiej emigracji. Krytykowano ją za rozrzutność, niezrównoważenie psychiczne czy chęć dominacji w związku. W roku 1838 uznawała się za wcielenie Matki Bożej, wieszczkę i odkupicielkę narodu polskiego. Twierdziła, także, że posiada uzdrowicielskie moce. Początkowo Mickiewicz sam sprawował opiekę nad żoną, jednak później oddał ja do szpitala dla obłąkanych w Vanves. Z Szymanowską miał on sześcioro dzieci.
  • Mickiewicz wziął ślub w pożyczonym fraku, a wszystko na skutek nieporozumienia. Przyjaciele zostawili jego ślubny strój w mieszkaniu, ten jednak udał się prosto do swojego wydawcy i świadka na ślubie – Eustachego Januszkiewicza. Kiedy zobaczył on nieprzygotowanego Mickiewicza, oddał mu swoją koszulę i frak. Z tego powodu sam nie wziął udziału w uroczystości. Poeta przybył do kościoła z godzinnym opóźnieniem, w chwili, kiedy kościelny gasił już świece.
  • Na skutek tego, że nie brał on czynnego udziału w walkach podczas powstania listopadowego, zarzucano mu walkę tylko za pomocą słowa.
  • Wszystkie jego utwory powstawały tylko w języku polskim, a mimo to, był uznawany za wieszcza również Litwy i Białorusi.
  • Prawdopodobnie na skutek niewyraźnego pisma i błędów ortograficznych, profesor Ernst Groddeck nie przyjął łacińskiej rozprawy magisterskiej Mickiewicza. Został więc on z niższym stopniem naukowym z filozofii. Nie przeszkodziło mu to jednak, wykazywać się później gruntowną wiedzą z tego zakresu, głównie podczas pracy w Szwajcarii, jako profesor łaciny na Uniwersytecie w Lozannie.
  • Ukazanie się w roku 1822 tomiku jego poezji pt. „ Ballady i romanse”, otworzyło nową epokę w historii polskiej literatury, a mianowicie romantyzm.
  • Przeżył wielką niespełnioną miłość do Maryli Wereszczakówny, którą poznał w roku 1819 w Tuhanowiczach. Była ona wówczas narzeczoną hrabiego Wawrzyńca Puttkamera, za którego wkrótce wyszła za mąż. 
  • "Pan Tadeusza” został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.
Ciekawostki pochodzą ze stron:

Zadanie do wykonania  w zeszycie dla wszystkich:

Narysuj w zeszycie tabelkę, w której porównasz siebie i Mickiewicza. Zapisz w niej wybrane przez siebie fakty i ciekawostki z życia wieszcza i ze swojego. Po każdej stronie ma być po 10 informacji.

Poproszę o zdjęcie notatki.

Zadanie dla chętnych (po świętach) - do 17.04.
Wykonaj prezentację poświęconą Adamowi Mickiewiczowi.



Komentarze

  1. Gosia Szczuraszek obecna

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakub Narloch 7c obecny

    OdpowiedzUsuń
  3. Paulina Raczkowska obecna

    OdpowiedzUsuń
  4. Anastazja Onofriichuk 7c obecna

    OdpowiedzUsuń
  5. Krystian Manowski 7c obecny

    OdpowiedzUsuń
  6. oliwier zaielski 7c jestem

    OdpowiedzUsuń
  7. Michał Ocalewski obecny

    OdpowiedzUsuń
  8. Aleksandra Mularczyk 7c obecna

    OdpowiedzUsuń
  9. Marek Kapuściński 7c obecny

    OdpowiedzUsuń
  10. Hubert Waszuk 7c obecny

    OdpowiedzUsuń
  11. Roksana Szafryk 7c obecna

    OdpowiedzUsuń
  12. Wikroria pierzan obecna

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Logopedia - ćwiczenia artykulacyjne - 20.04.20r.

Logopedia - ćwiczenia artykulacyjne - 27.05.20r.

Logopedia - rozkład materiału